Декември
2022
"Подкрепа за иновативни МСП, отличени с Печат за високи постижения"
Обществено обсъждане от 18.11.2022 до 2.12.2022г
Индикаривна дата на активиране от 21.12.2022 г.

Обществено обсъждане
Настоящата процедура за директно предоставяне на средства е в изпълнение на инвестиция в Компонент „Научни изследвания и иновации“ по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ).
Подкрепа за български предприятия за изпълнение на проекти, отличени с „Печат за високи постижения“ от Европейския иновационен съвет за периода 2018-2023 г. в конкурсните сесии на програми „Хоризонт 2020“ и „Хоризонт Европа“. С цел проследяване ефекта от процедурата, СНД ще проследява количествено и качествено как изпълнението на проектите и на дейностите допринасят за повишаване иновативния потенциал на подпомогнатите предприятия. Ефектът ще се проследява спрямо заложените в проектите на конкретните бенефициенти стойности/показатели/оценки за икономически и/или социални ефекти.
Общ размер на БФП* по процедурата: 118,56 млн.лв.*, като от тях 15 412 800 лв. са за невъзстановим ДДС
* По настоящата процедура се прилага чл. 25а Помощи за проекти, които са получили знак за качество „Печат за високи постижения“ от Регламент на Комисията (ЕС) № 651/2014.
Съгласно изискванията на чл. 25а на Регламент на Комисията (ЕС) 651/2014, максималният размер на помощта не надвишава 2 500 000 евро или 4 889 575 лв. на МСП за проект за научноизследователска и развойна дейност или проучване за осъществимост.
ВАЖНО: Безвъзмездното финансиране по процедурата може да се натрупва с всякаква друга държавна помощ във връзка със същите допустими разходи, които се припокриват частично или напълно, само ако това натрупване не води до надхвърляне на най-високия размер или интензитет на помощта, приложим за тази помощ.

ДОПУСТИМ КАНДИДАТ ЛИ СЪМ?
Кандидатите трябва да са:
-
Предприятия, чиито проекти са отличени с „Печат за високи постижения“ по програми “Хоризонт 2020” и “Хоризонт Европа” в периода от 2018 г. до 2023 г. вкл. (Seal of Excellence, SoE);
-
Търговци по смисъла на Търговския закон или Закона за кооперациите или да са еквивалентно лице по смисъла на законодателството на държава-членка на Европейското икономическо пространство;
-
Да са микро, малки и средни предприятия по смисъла на чл. 3 и чл. 4 от Закона за малките и средните предприятия и Препоръка на Комисията от 6 май 2003 г. относно определението за микро-, малки и средни предприятия (ОВ L 124, 20.5.2003 г., стр. 36), за което се попълва Декларация по чл. 3 и чл. 4 от ЗМСП;
ПРОВЕРКА ЗА ДОПУСТИМОСТ
ДЕЙНОСТИ
По процедурата са допустими дейности, които:
1) Да водят до постигане целта на процедурата.
2) Да са определени като допустими според правилата на програма „Хоризонт 2020“ или програма „Хоризонт Европа“, с изключение на дейностите, които излизат извън обхвата на действията за експериментално развитие.
3) Да са в съответствие с принципа за „ненанасяне на значителни вреди“ и с принципите на равнопоставеност на жените и мъжете и осигуряване на равни възможности за всички.
4) Да се изпълняват само на територията на Република България.
5) Дейностите следва да подкрепят съзряването и/или утвърждаването (валидиране) на новата технология от лабораторията до средата, в която да се прилага (прототипиране, формулиране, моделиране, потребителско тестване и други тестове за утвърждаване), както и проучвания и разработване на устойчиви казуси от бизнеса и бизнес модели насочени към комерсиализация, така че да се подпомогне съзряването на технологията и/или бизнес идеята и така да я превърне в готова за пазарна реализация.
6) По-конкретно допустимите дейности:
а) могат да включват в зависимост от нивото на зрялост на технологията, подходяща комбинация от изследвания, технологично развитие и дейности по валидиране, за да се повиши зрелостта на технологията;
б) могат да са насочени към готовността на пазара за комерсиализация и внедряване (проучване на пазара, бизнес казуси, перспективи за растеж, защита на интелектуална собственост, т.н.) и други важни аспекти на регулиране, сертифициране и стандартизация.
в) могат да включват дейности за комуникация и разпространение с цел максимизиране на въздействието от технологичната разработка: в случай, че проектното предложение бъде одобрено за финансиране, в 6 месечен срок от подписване на договор е необходимо е да се представи разработен план за преход на технологията от разработката до пазара (tech-to-market transition plan), както и подробен план за разпространение и експлоатация, включително съдържащ „комуникационни дейности“.
РАЗХОДИ
При предоставяне на безвъзмездно финансиране по настоящата процедура ще бъдат взети под внимание само „допустимите разходи”, детайлно описани по-долу и съответстващи на категориите разходи по програмите „Хоризонт 2020“ и „Хоризонт Европа“ и максимално допустимите размери на финансиране на съответната категория разход. Бюджетът представлява предварителна оценка на очакваните разходи и максимален размер на допустимите разходи.
Разходооправдателните документи следва да бъдат издадени в периода на допустимост на разходите по процедурата – след датата на подаване на предложението за изпълнение на инвестиция по програми „Хоризонт 2020“ и „Хоризонт Европа“ към Европейската комисия, но не по-рано от 01.02.2020 г. и до датата на представяне на финален отчет.
Това са:
1. Преки разходи за възнаграждения (вкл. здравни и осигурителни вноски за сметка на работодателя, произтичащи от националното законодателство) на персонал назначен на трудов договор – изследователи, технически персонал и друг квалифициран персонал, участващ пряко в дейностите по проекта;
2. Други преки разходи, в т.ч. разходи за закупуване на стоки и услуги, пътни разходи, в т.ч.
2.1. Разходи за закупуване на оборудване и инструменти за целите на проекта, представляващи дълготраен материален актив (ДМА)
2.2. Разходи за амортизация на налично собствено оборудване и инструменти, доколкото те се използват, и за периода, през който се използват за проекта.
2.3. Разходи за материали и консумативи, необходими за изпълнение на дейностите по проекта;
2.4. Разходи за командировки (пътни, дневни и квартирни разходи и разходи за медицинска застраховки застраховка за времето на командировката в чужбина) в страната и чужбина, свързани дейностите по проекта, в съответствие с Наредбата за командировките в страната и с Наредбата за служебни командировки и специализации в чужбина.
2.5. Разходи за придобиване на специализиран софтуер (вкл. разходи за разработване на софтуер и лицензи за срока на изпълнение на проекта), представляващ дълготраен нематериален актив (ДНА).
2.6. Преки разходи за подизпълнитeли, отговарящи на условията за допустимост на разходите, посочени в т. 14.1, когато тези разходи се отнасят до част от дейност по проекта. Задачите, които ще се изпълняват от подизпълнители и разходите за тях трябва да са заложени в Анекси 1 и 2 на проектното предложение;
3. Разходи за предоставяне на сертификат за финансово становище.
Разходите за сертификат за финансово становище са приложими в случаите, когато сумата на искането за плащане е равна или по-голяма от 325 000 евро, в съответствие с чл. 36, т. 5 от Регламент (EС) 2021/695; чл.203 от Регламент (ЕС) 2018/1046.
4. Други разходи: Разходи за разпространение и защита на резултатите, за преводи, публикации, обучения, сертификати, финансови гаранции.
5. Непреки разходи – 25% от преките допустими разходи, с изключение на преките разходи за подизпълнители и всякакви единични разходи или еднократни суми, които включват непреки разходи.

КАКВО ЩЕ ВИ СТРУВА?
Стараем се да сме максимално адаптивни и синхронизирани с Вашите потребности и да отговорим максимално адекватно на пазара и възможностите на всеки отделен клиент.
Предлагаме Ви стандартна ценова схема за възнаграждението, което ще ни заплатите за съвместната ни работа по кандидатстване, договаряне и изпълнение на одобрен проект, като избора е изцяло Ваш:
ЦЕНОВА СХЕМА
-
ТАКСА в размер на 1000 лева, дължима 5/пет/ работни дни след входиране на проекта в ИСМ-ИСУН 2020
и
-
КОМИСИОННА в размер на 10% от БФП /сумата на одобрената безвъзмездна финансова подкрепа/, платима 5/пет/ работни дни след одобряване на проектното предложение.
Ние ще изготвим Вашия проект, като:
1. Ще заявим създаването на профил в ИСУН 2020, ако нямате ваш такъв. Ще проверим допустимостта на предприятието по Условията по процедурата и ще изчислим Вашите прогнозни точки по критериите за допустимост.
2. Ще изготвим, готови за подпис:
-
Формляр за кандидатстване
-
Декларации
-
Заявени услуги и решения съгласно Списъка на допустимите разходи
3. Ще подготвим документи за подписване на Договор със Структурата за наблюдение и докладване (СНД).
4. Ще ви съпортваме при изпълнение на дейностите по проекта.
5. Ще изготвим и подадем Финален Отчет при приключване на изпълнение на проектното Ви предложение