БЕЗВЪЗМЕЗДНА ФИНАНСОВА ПОМОЩ ЗА ХОРАТА С УВРЕЖДАНИЯ В 2021
Агенцията за хора с увреждания /АХУ/ обяви конкурс за финансиране на проекти за започване и развитие на самостоятелна стопанска дейност на хората с увреждания.
Общите условия на които трябва да отговарят хората с увреждания, за да кандидатстват за финансиране са:
- Да бъдат физически лица с трайни увреждания, с 50 и повече от 50 % определена намалена работоспособност, съгласно решение на ТЕЛК/НЕЛК.
- Да нямат учредено еднолично предприятие, независимо дали е действащо или недействащо, както и да са участващи като съдружници в други търговски дружества.
- Физическото лице - собственик на едноличното предприятие, е задължено след извършване на предвидените основни дейност, активно да работи само в него и в негов интерес.
Размерът на исканото финансиране за едно конкурсно предложение не може да превишава сумата от 20 000 лв., като собствено участие не е необходимо.
Дейностите, които могат да се изпълняват в рамките на проекта се делят на две групи:
- първа група се отнасят за инвестиционните дейности, чиято продължителност не може да бъде по-голяма от 4 (четири) месеца;
- към втора група дейности се отнасят дейностите, които предстои да се изпълняват след приключване на инвестиционните такива. Продължителността им не може да бъде по- малка от 36 (тридесет и шест) месеца.
Средствата се отпускат за покриване само на инвестиционни разходи, като учредяване на ново предприятие, строително-ремонтни работи, оборудване на разкриваните работни места, едно от които задължително е на собственика на предприятието, стартов минимален оборотен капитал, краткосрочен обучителен курс за собственика на предприятието.
Максимален размер на субсидията е до 20 000 лева.
Каен срок за подаване на проекти: 17.30 часа на 16.08.2021 година
2021
Програма за финансиране на проекти за Започване и развитие на самостоятелна стопанска дейност на хората с увреждания
Сесия III, активна до 16.8.2021
Сесия II, активна до 26.8.2021
Агенцията за хората с увреждания /АХУ/ обяви конкурс за финансиране на проекти със социална и стопанска насоченост, насочени към стимулиране на заетостта на хора с трайни увреждания в специализирана работна среда.
Проектите се изготвят по Методика за финансиране на целеви проекти на специализирани предприятия и кооперации на хората с увреждания по чл. 49 от Закона за хората с увреждания /Методика/. В конкурса могат да кандидатстват предприятия и кооперации, вписани в Регистъра на специализираните предприятия и кооперации на хората с увреждания, и с приключена една пълна финансова отчетна година като регистрирано в АХУ специализирано предприятие, съгласно чл. 83, ал. 1 от Закона за хората с увреждания /ЗХУ/.
Проектите със социална насоченост имат за цел да се подпомогнат работодателите от специализирана работна среда за осигуряване на адекватни условия на труд за работещите в тях хора с трайни увреждания. Финансираните дейности по проектите са обособени в пет компонента, както следва:
КОМПОНЕНТ 1: дейностите насочени към осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд на работещите лица с трайни увреждания чрез внедряване на подходящи приспособления, за повишаване производителността на труда на хората с увреждания
КОМПОНЕНТ 2: дейности за създаване на архитектурен достъп до работните места и другите помещения в територията на специализираните предприятия и кооперации;
КОМПОНЕНТ 3: дейности за създаване на обща хигиенна среда и здравословен микроклимат на територията на специализираните предприятия и кооперации;
КОМПОНЕНТ 4: дейности насочени към повишаване на професионалната квалификация на работещите служители с трайни увреждания;
КОМПОНЕНТ 5: дейности насочени към създаване на условия за сертифициране на специализираните предприятия и кооперации за въвеждане на стандартизиране системи за управление.
Максимален размер на субсидията за проект: 40 000 лв.
Краен срок за подаване на проекти: 17.30 часа на 19.03.2021 год.
Проектите със стопанска насоченост имат за цел да се повиши конкурентноспособността на специализираните предприятия и кооперации на хора с трайни увреждания чрез:
-
технологично обновяване на машините и съоръженията;
-
въвеждане на нови технологии;
-
разкриване на работни места за хора с трайни увреждания.
Проектните дейности са насочени към разкриване на нови работни места за лица с трайни увреждания и закупуване на машини за шивашкото и пластмасовото производство, производството на козметични продукти на капачки и на изделия от метал и др.
Максимален размер на субсидията за проект: 80 000 лв.
Краен срок за подаване на проекти: 17.30 часа на 26.08.2021 г
ЗА РАБОТОДАТЕЛИТЕ
НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА ЗА ЗАЕТОСТ НА ХОРАТА С УВРЕЖДАНИЯ
2021
Сесия I, активна до 25.4.2021
Агенцията за хората с увреждания /АХУ/ обявява конкурс ПО НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА ЗА ЗАЕТОСТ НА ХОРАТА С УВРЕЖДАНИЯ, съгласно чл.44, ал.1 от Закона за хората с увреждания.
Тази програма има за цел да насърчава и подпомага работодателите от обичайна работна среда за създаване на условия за заетост на хората с трайни увреждания, включително и за изпълнение на квотните задължения; насочена е към хората с трайни увреждания, тъй като заетостта в обичайна работна среда води до най-бърза социализация на хората с трайни увреждания.
По тази програма се отпускат средства за следните области на действие, условно наречени компоненти:
1. Осигуряване на достъп до действащи или разкривани нови работни места за лица с трайни увреждания в трудоспособна възраст.
2. Приспособяване на съществуващи работни места за лица с трайни увреждания в трудоспособна възраст.
3. Оборудване на нови работни места за лица с трайни увреждания в трудоспособна възраст, съответстващо на характера на тяхното заболяване.
4. Квалификация и преквалификация, съответно обучение за професионално и служебно развитие.
Максималният размер на субсидията по компоненти е както следва:
Компонент 1 – до 10 000 лв.;
Компонент 2 – до 10 000 лв.;
Компонент 3 – до 10 000 лв.;
Компонент 4 – до 1000 лв. на лице с трайно увреждане.
Краен срок за подаване на проекти: 17.30 часа на 17.8.2021 г.
2021
Сесия II, активна до 14.9.2021
Тази програма цели постигане на ефективно пълноправно включване на хората с увреждания в културния, обществения и спортния живот на страната, чрез изграждане на достъпна архитектурна среда на културни, исторически, спортни обекти.
Участници в конкурса могат да бъдат юридически лица - държавни, общински, стопански и неправителствени организации, регистрирани по българското законодателство, притежаващи или стопанисващи обектите.
Проектните дейностите са обособени в три компонента:
КОМПОНЕНТ 1 – осигуряване на външен достъп до обект за лица от целевата група чрез изграждане на рампи, пътеки за хора със зрителни увреждания, извършване на ремонти, осигуряващи адаптиране на входове-изходи на обекта, изграждане на външни преходи, изграждане на сигнализации за хора със зрителни и слухови увреждания;
КОМПОНЕНТ 2 – приспособяване на вътрешната среда на обекта за самостоятелно посещение от и пребиваване в него на лица с увреждания чрез строително-монтажни работи, придобиване и монтиране на различни съоръжения с цел създаване на: адаптирани места за трайно пребиваване на хората от целевата група.
КОМПОНЕНТ 3 - за изграждане на нови и преустройство на съществуващи повдигателни съоръжения (асансьори или лифтови платформи) за ползване от лица от целевата група
Максималният размер на субсидията е диференциран за различните компоненти както следва:
Компонент 1 – до 12 000 лв.;
Компонент 2 – до 15 000 лв.;
Компонент 3 – до 50 000 лв.
Краен срок за подаване на проекти: 17.30 часа на 14.09.2021 година.